środa, 10 kwietnia 2013

FLOSSowa wiosna

Cały czas trwają warsztaty programistyczne organizowane przez SzLUUG. Materiały z dotychczasowych prelekcji dostępne są na stronie. Mimo, że studenci (do których adresowano szkolenie) niezbyt dopisali frekwencją, to pewne że odbędzie się kolejna sesja warsztatowa. Ponownie poruszymy temat Git'a oraz prawdopodobnie rozpoczniemy cykl zajęć wprowadzających do Linux. Podczas szkolenia wyszło, że uczestnicy mają problem z elementarnym rozumieniem działania konsoli systemu. Polecenia echo, czy tworzenie pliku poprzez przekierowanie strumienia do nieistniejącego pliku przerosły niektórych. Chcemy to poprawić. Siła Windowsa nie polega na tym, że jest "łatwy". Windows nie jest łatwy, lecz maskując przez użytkownikiem ogrom możliwości jakie powinien dawać system operacyjny sprawia wrażenie prostego. To dziwne, ale mamy 2013 rok a standardowa konsola Windows dalej nie obsługuje wyrażeń regularnych.

Wracając, chcemy pokazać co powinien dawać użytkownikowi dobry system operacyjny i pokazać co może dać użytkownikowi Linux (bez wywyższania go spośród innych systemów). Chcemy pokazać podstawy poruszania się po systemie, wyjaśnić elementy struktury plikowo-dyskowej i wprowadzić do konsoli, a także podstawowych narzędzi (sed/awk/grep/echo/cat, ...). Może uda mi się wprowadzić po cichu kurs dla nauczycieli pokazujący nauczanie wspomagane komputerowo. Chętnie bym pokazał jak pracować z wykorzystaniem narzędzi z KDE-Edu (np. KStep) , narzędzi Tux4Kids, a także jak ciekawie uczyć nauk z pogranicza matematyki, robotyki i programowania (np. z użyciem Robocode).

Oby się udało ^^


Pomimo małej frekwencji na SzLUUGowych warsztatach z C udało się utworzyć fajny plug-in do programu TuxPaint. Autorem jest Łukasz Dmitrowski, który to został wciągnięty w projekt TuxPaint właśnie dzięki warsztatom. Plugin nazywa się XOR, działa w trybie pędzla (w przeciwieństwie do filtrów typu pełnoekranowego). Efektem jego działania jest utworzenie pod pędzlem mozaiki kolorystycznej. Tło pod pędzlem zostaje zamalowane. Kod znajduje się na GitHubie. Dobra robota, Łukasz :)
Opublikowano listy projektów zaakceptowanych w tegorocznym Google's Summer of Code. Życie jest piękne ^^

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz